PROFIL PRACOWNIKA: Adam Drozdowski

Prowadzę zajęcia z zakresu historii mody, designu i sztuki pierwszej połowy XX w. Prowadzę również "Warsztat naukowy historii sztuki", a także jestem jednym z opiekunów objazdów naukowych oraz ćwiczeń inwentaryzacyjnych.

• Absolwent Katedry Historii Sztuki Uniwersytetu Łódzkiego.
  • Laureat nagrody za najlepszą pracę magisterską obronioną na Uniwersytecie Łódzkim w 2016 r.
  • Doktorant badający zagadnienie wzornictwa łódzkich tkanin przemysłowych w rozprawie „Współpraca między łódzkimi zakładami włókienniczymi a Państwową Wyższą Szkołą Sztuk Plastycznych w latach 1945-1989”, pisanej pod kierunkiem dr hab. Anety Pawłowskiej, prof. UŁ.
  • Pracownik międzynarodowego grantu INNOVACONCRETE, poświęconego powojennemu dziedzictwu betonowemu.
  • Zaangażowany w nauczanie metod udostępniania sztuki osobom z dysfunkcjami wzroku oraz słuchu, organizator prac studenckich zespołów audiodeskrypcyjnych. Pracownik w grancie "Sztuka łódzka na tle sztuki europejskiej. Wykluczeni/Włączeni"
  • Należy do Association of Dress Historians (Londyn) oraz Polskiego Instytutu Studiów nad Sztuką Świata.
  • Członek rady programowej Fundacji ARTernatywa, zajmującej się opracowywaniem i wdrażaniem nieformalnych metod nauczania historii sztuki.

- związki sztuki i mody (szczególnie: konstruktywizm i surrealizm)

- historia mody kobiecej w XIX i XX w. (szczególnie okres międzywojenny, z naciskiem na prądy emancypacyjne)

- myśl teoretyczna Władysława Strzemińskiego i Katarzyny Kobro

- historia polskiego środowiska artystów o orientacji konstruktywistycznej

- wzornictwo tkanin przemysłowych i rozwój tendencji artystycznych na łódzkiej PWSSP w okresie PRL

- wzornictwo międzywojenne

- historia łódzkiego środowiska artystycznego w XX w.

- audiodeskrypcja oraz udostępnianie dóbr kultury osobom z niepełnosprawnościami

Prywatnie:

Miłośnik sztuki kulinarnej, tatuażu, mody i biżuterii, Bauhausu (w muzycznym i plastycznym wydaniu), literatury Vladimira Nabokova i Jarosława Iwaszkiewicza.