PROFIL PRACOWNIKA: Daria Rutkowska-Siuda

pracownik naukowo-dydaktyczny

Absolwentka historii sztuki i pedagogiki na Uniwersytecie Łódzkim. Od 2019 r. zatrudniona na stanowisku adiunkta w Katedrze Historii Architektury, Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Łódzkiego. W 2018 r. uzyskała stopień naukowy doktora nauk humanistycznych w dyscyplinie historia sztuki na podstawie rozprawy doktorskiej pt.: "Charakterystyka budownictwa sakralnego na terenie guberni radomskiej w latach 1845-1914. Budowa kościoła jako element kształtowania tożsamości narodowej”. Związana z Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych im. Katarzyny Kobro w Zduńskiej Woli w latach 2014-2022.

Od 2016 r. członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki Oddział w Łodzi; od 2022 r. pełni funkcję Sekretarza Generalnego SHS.

Analiza przemian zachodzących w dziewiętnastowiecznej architekturze sakralnej i przemysłowej, głównie z terenów prowincji i peryferii. Studiuje przenikanie wzorców stylowych oraz ukryte za tymi wyborami historie społeczne. Wzornictwo przemysłowe w Staropolskim Okręgu Przemyslowym. Interesuje się wdrażaniem nowych form i metod w zintegrowanym nauczaniu historii sztuki i przedmiotów artystycznych.